день анонс 1
Офіційне інтернет-представництво Президента України
Офіційний веб-сайт Верховної Ради України
Урядовий портал (Єдиний веб-портал органів виконавчої влади України)
Міністесртво овіти і науки, молоді та спорту України
Науково-методичний центр аграрної освіти
Науково-методичний центр

Масляна

14.03.2016

      В Україні відзначають свято, що символізує прощання із зимою і зустріч весни. За церковними традиціями, тиждень Масляної має назву Сирного або М'ясопусного. Це останній тиждень перед Великим постом. Протягом цих семи днів православним забороняється їсти м’ясо, але ще можна їсти рибу, яйця, молочні продукти.

     Українське свято – Масниці, або Колодія. Це свято на честь весняного пробудження природи. Початок нового циклу залицянь і любощів, пошуку пари. Тиждень перед початком Великого посту також називали Бабським тижнем, а Колодій, відповідно, Бабським святом. За традицією, заміжні жінки в понеділок зранку збираються в корчмі «колодкувати». Одна з них кладе на стіл невеличке поліно або палицю – Колодку. Інші беруть по черзі і вповивають її шматками полотна, потім знову кладуть на стіл.   

      Свято не є споконвічно православним. Масниця з давніх-давен була язичницьким святом, що знаменувало проводи суворої зими і прихід теплої весни. Святкові звичаї і традиції прославляли родючість землі. З приходом православ'я значення свята змінилося, Масницю стали називати Сирною седмицею і відзначати за тиждень до початку сорокаденного Посту. Головними частуваннями на Колодія є вареники з сиром і сметаною, пироги з сиром, гречані млинці.

     Протягом цілого тижня паралельно з іншими обрядами проходило коротке Колодчине життя. У понеділок Колодка «народжувалась», у вівторок – «хрестилася», у середу справляли «похрестини», у четвер «помирала», у п'ятницю Колодку «хоронили», а в суботу «оплакували». У тиждень Колодки жінки можуть гуляти і випивати без дозволу чоловіків. У неділю наставала кульмінація Колодія, а водночас і Колодчиної долі. Молоді жінки «волочили» Колодку. Прив’язували неодруженим до лівої ноги і примовляли «Не женився єси, то колодку носи».

 

      У нашому славному місці Красногорівці, де розташований ВП "Донецький технікум Луганського НАУ" теж відбулася і не одна Масляна. Наші студенти приймали участь у міському святі яке відбулося біля ВЦА. Гучно співали українські пісні, танцювали, приймали участь у конкурсах та забавах. Наїлися млинців та вареників (в приготуванні яких теж допомогли). Провели Зиму символічно спалюючи опудало Масляної. Усім містом весело та жваво зустіли Весну-Красну в сподіваннях на мир та добро.

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

<< Назад до списку