день анонс 1
Офіційне інтернет-представництво Президента України
Офіційний веб-сайт Верховної Ради України
Урядовий портал (Єдиний веб-портал органів виконавчої влади України)
Міністесртво овіти і науки, молоді та спорту України
Науково-методичний центр аграрної освіти
Науково-методичний центр

День української писемності та мови

12.11.2017

У ВП «Донецький коледж ЛНАУ» провели заходи до Дня української писемності та мови

9 листопада, у День української писемності та мови, всі охочі взяли участь в спецпроекті «XVII  Радіодиктант національної єдності». Студенти та працівники коледжу долучилися до Всеукраїнської акції, яка  цього року відбулася під девізом – «Нас багато. Ми різні. Але нас об’єднує спільна мета». За словами учасників диктанту разом з перевіркою правильності написання, акція несе в собі дух єднання та справжньої причетності до великої української нації.

Текст диктанту ексклюзивний, підготовлений спеціально до події, читав доцент Київського університету ім. Б. Грінченка, автор підручників і посібників із української мови  Олександр Авраменко. Назва твору надзвичайно мелодійна і духовна: «Наші пісні».

Щороку в цей день стартує Міжнародний конкурс знавців української мови імені Петра Яцика. Найголовніше в ньому – це і перевірка знань, і солідарність з усіма, хто любить та шанує рідне слово.

До Дня української писемності та мови були проведені унікальні акції – «Любиш музику? Слухай українську!», «Скарбниці народної мудрості»(студенти запрошували охочих продовжити рядки української поезії,  прислів’їв і приказок про  мову).

«Мова – один із найважливіших ідентифікаторів державності. 10 листопада студенти залучилися до відеомарафону «Поетична естафета», який був спрямований на підтримку статусу рідної мови, на покращення культури мовлення.

13 листопада відбудеться науково-практична конференція «Актуальні проблеми мовознавства та літературознавства», де буде розглядатися широке коло проблем лінгвістики.

З нагоди цього свята пропонуємо дізнатися або пригадати цікаві факти про нашу мову. 

·  Українська мова – єдина державна мова в Україні. Статус офіційної або близької до офіційної вона має в багатьох державах світу: Молдові, Сербії, Румунії, Словаччині, Польщі та ін. Історична довідка: державною українська мова була у Великому князівстві Литовському (XIV-XVI ст.).

·  Українська мова – одна з наймилозвучніших мов світу. 1934 року в Парижі на лінгвістичному конгресі провідні фахівці визнали українську мову третьою з-поміж усіх мов (після французької та фарсі) за мелодійністю, лексичним і фразеологічним багатством, величезними словотвірними можливостями, синтаксичною гнучкістю. На аналогічному форумі мовознавців у Швейцарії, де головними критеріями оцінки були евфонічна система мови, її мелодійність і милозвучність, українську мову було названо другою після італійської. 

·  Українська мова є однією з найпоширеніших мов у світі, за кількістю носіїв вона посідає, за різними даними, 26 або 32 місце у світі.

·  Найближчими до української мови за лексичними ознаками є білоруська (84%), польська (70%) та сербська (68%) мови. Російська мова на четвертому місці (62%). У фонетиці  і граматиці найбільше спільних рис – від 22 до 29 – українська мова має з білоруською, чеською, словацькою й польською мовами, з російською - 11.

·  Сучасна українська мова нараховує близько 256 тисяч слів.

·  На відміну від інших східнослов’янських мов, в українській мові є кличний відмінок.

·  Найбільш уживаною літерою в українській мові є літера п; на цю букву також починається найбільша кількість слів. Найменше слів з літерою ф.

·  Найбільше синонімів має слово «бити» - 45.

·  Українська мова багата на зменшувальні форми. Зменшувальну форму має навіть слово «вороги» – «вороженьки».

·  Найдовшим словом в українській мові є слово «дихлордифенілтрихлорметилметан» (назва хімікату, що використовується для боротьби зі шкідниками). У цьому слові є 30 літер.

Любімо і шануймо українську мову – одну із наймилозвучніших, найбагатших, найпоширеніших і найкращих мов у світі!

 

 

 

 

 

 

 

 

<< Назад до списку