Офіційне інтернет-представництво Президента України
Офіційний веб-сайт Верховної Ради України
Урядовий портал (Єдиний веб-портал органів виконавчої влади України)
Міністесртво овіти і науки, молоді та спорту України
Науково-методичний центр аграрної освіти
Науково-методичний центр

Батькам

 
             Іспити? Навчіть дитину боротися зі стресом                   
 
В організмі людини, що переживає стрес, виробляються два гормони - кортизол і адреналін. Вони впливають на діяльність всіх органів. Якщо стрес триває довго, він може негативно позначитися на здоров'ї. Першими страждають слабкі місця - пошкоджені суглоби, слабке серце. На молодий зростаючий організм стрес впливає особливо сильно. Позначається це на шкірі та дихальній системі. Через сильний напруги можуть початися головний біль.
 
Підлітки дуже схильні до стресу. Будні студента - нескінченний список завдань і проблем. Потрібно не тільки подобатися одногрупникам, але ще і відповідати вимогам викладачів та батьків. Велике навантаження і тиск оточуючих, необхідність добре скласти іспити приводять до того, що підліток відчуває надмірну напругу.
У такій ситуації студент гірше засвоює інформацію. Він відчуває емоційне і фізичне виснаження. Тому Ви повинні пояснити дитині, що таке стрес і як з ним впоратися.
 
 
Як зняти нервове напруження?
 
Поясніть все якомога простіше і доступніше. Скажіть, що стрес - захисна реакція організму. Завдяки тому, що зростає рівень двох гормонів, в організму з'являється більше сил, щоб боротися: на деякий час покращується як фізичне, так і розумовий стан. Тому людина, тікає від злого пса, може бігти швидше, ніж звичайно, а студент перед важливим іспитом здатний не спати всю ніч. Але після таких зусиль ми відчуваємо себе гірше, ніж завжди, і організм вимагає поповнення використаної енергії, наприклад багатогодинного сну або щільного обіду.
Уникнути стресу й ніколи не нервувати, на жаль, не вдається. Але з цим станом можна впоратися. І треба цьому навчитися перш, ніж настане час екзаменів. 
 
 
Ось що допоможе впоратися зі стресом
 
Кисень. Скажіть дитині, щоб в стресовій ситуації він намагався глибоко і повільно дихати. До паралізованому стресом мозку разом з киснем надійде і сигнал: «Раз дихання спокійне, значить небезпека минула. Можна повернутися до нормальної роботи». Мозок почне працювати в звичайному режимі, і відповідь на питання швидко знайдеться.
 
Вода. Організм, що знаходиться в стані стресу, дуже потребує води, а на її брак швидко відреагує і почне працювати в повільному режимі. Щоб уникнути зневоднення, за кілька тижнів до іспиту підліток повинен випивати на один літр рідини в день більше, ніж звичайно (як під час занять спортом або в дуже спекотні дні). І тоді організм дитини легше перенесе стрес. Подбайте про те, щоб на екзамен він взяв із собою пляшку води. 
 
Цукор. Боротьба зі стресом поглинає все запаси енергії. Тому шоколадний батончик або пакетик цукерок повинні бути завжди під рукою. 
 
Навчіть підлітка відпочивати
 
Навіть дуже сильний стрес не так страшний, якщо після нього організм зможе відновити сили. Відпочинок повинен тривати стільки, скільки робота, або навіть довше. Добре, якщо підліток буде більше сміятися, рухатися. Це дозволить не тільки наситити організм киснем, але і розслабити напружені м'язи.
Якщо ви помітили у своєї дитини симптоми, які  Вас турбують (проблеми зі сном, сльози без приводу, постійний головний біль),  позбавте її від них. Допоможуть розслаблюючі ванни, масажі, трав'яні відвари (наприклад, меліси). Зараз Ваша підтримка дуже важлива. Тому замість того, щоб постійно змушувати підлітка вчити, іноді говоріть йому: «Відірвися ненадовго, йди поганяй м'яч!»